Іллінецька астроблема – космічний шрам на поверхні Землі

Іллінецька астроблема – найдавніша на Українському кристалічному щиті, її вік близько 400 мільйонів років…Всередині кратера

Назва «Астроблема» походить від грецьких слів «astro» – зірка, зоря; та «blema» – рана (геологічна структура древнього метеоритного кратера). Астроблеми зберігають для дослідників важливу інформацію про сценарій космічних “бомбардувань” хімічний склад “мандрівників Всесвіту” та про геологічні процеси в минулому. Тому і самі астроблеми, і весь комплекс проблем, пов’язаний з цими явищами, прискіпливо вивчаються геологами, геофізиками і астрофізиками всього світу.

Вибухнув, як атомна бомба

Метеорит від тертя об атмосферу розігрівся до температури плавлення і після удару об земну кору вибухнув. Вивільнену при цьому енергію, як стверджується у деяких публікаціях, можна порівняти з вибухом 120-мегатонної бомби. Температура сягала 4-5 тис. градусів. Місце зіткнення остигало роками. Центр удару відбувся приблизно між сучасними селами Лугове, Іваньки, Жорнище, Вернянка, які розміщені на стику Іллінецького і Липовецького районів. Спеціалісти виявили 9 так званих малих кратерів, а дрібні уламки від метеорита розлетілися на понад 30 км. Цікаво: а що приніс космічний прибулець на Землю? У кратері підвищений, порівняно із земним, вміст нікелю, іридію, кобальту. Поблизу Лугового знайдено найбільший у світі агат із так званих імпактних (сформованих унаслідок метеоритного удару) порід. Розміри зразка – 14,5 х 25 х 32 см. Його зріз передано в дарунок всесвітньо відомому Музею природознавства Гумбольдтського університету в Берліні. Кратер містить розсипи невеликих алмазів. У світі ці коштовні камінці виявлені лише в двох метеоритних кратерах. У 2004 році одне відоме в країні агентство повідомило, що в Липовецькому районі відкритим способом почали видобувати алмази. Ця “новина” кілька днів не давала нормально працювати місцевій владі – телефони розривалися від дзвінків. А насправді видобувати їх у кратері технологічно складно і поки що нерентабельно: вони дуже малі – частки міліметра.

Сприятливими для консервації ударно-вибухових кратерів виявився Український кристалічний щит, який простягнувся з північного заходу на південний схід маже на 1000 км вздовж правого берега Дніпра, доходячи аж до Приазов’я, і має максимальну ширину 250 км. На сьогодні на його поверхні відомо сім ударно-вибухових кратерів (астроблем). Одна з найстаріших астроблем Землі – Іллінецька, віком близько 400 млн. років, знаходиться поблизу містечка Іллінці на Поділлі (40 км на південний схід від м. Вінниці, міжріч Соб – Сібок).  Наслідком зіткнення в сиву давнину космічного тіла (за оцінками з масою близько 40 млн. тон і діаметром 230-300 м) з твердими породами було утворення метеорино-вибухового кратера з первісним діаметром близько 7 км, і глибиною до 600-800 м. Це місце на Поділлі несе на собі відбиток (“шрам”) грандіозної події планетарного масштабу – зіткнення нашої планети з кометою чи астероїдом. В результаті всебічних досліджень було доведено, що Іллінецькиприрода кратерай кратер має космічне походження. В імпактитах Іллінецького кратера виявлено підвищений, порівняно з земним, вміст нікелю, іридію, кобальту в співвідношеннях, характерних для порід, забруднених метеоритною речовиною. І це дало змогу однозначно й остаточно ідентифікувати цю геологічну структуру, як типовий метеоритний кратер.


Advertisements
Опубліковано у Uncategorized | Теґи: , , . | Додати в закладки: постійне посилання на публікацію.

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

w

З’єднання з %s