Народна метеорологія

   З давніх часів люди уважно придивлялися до атмосферних явищ, і це зрозуміло. Стихійні лиха нищили врожаї, руйнували будівлі, розмивали шляхи. Врожай у великій мірі залежав від погоди. «Не земля родить, а літо»,— говорилось у народному прислів’ї.
У минулому, будучи безпорадною перед несприятливими явищами природи, людина приписувала їх потойбічним силам: гроза пояснювалась діями Іллі Пророка, вітер вважали божим диханням, а град — божою карою за гріхи. Разом з тим у народі здавна виникли вірні прикмети і завбачення погоди, що передавалися з покоління в покоління, перевірялись і доповнювались безпосереднім досвідом людей.  Про те, що люди дуже уважно і вдумливо спостерігали найменші зміни погоди, свідчить різноманітна народна термінологія. Так, годиною називалась ясна сонячна погода, негодою— погана погода, сльота. Відповідають кліматичним умовам України і залежним від них явищам українські назви місяців: січень, лютий, березень тощо. Зиму називали погожою, хазяйською, коли вона була помірно холодною; сирітською –  якщо були незначні морози; гнилою—коли вона була малосніжною, з частими відлигами, а зиму з сильними морозами, завірюхами та заносами називали лютою, забій­ною.

Багато народних прикмет і завба­чень підтверджуються науковими да­ними. Було помічено, наприклад, що людина, хвора на ревматизм, з підви­щеною нервозністю, хворобою серця або легенів дужче за інших відчуває зміни погоди: «Коли руки або коліна ломить, буде переміна погоди»; «Здо­рову людину опівдні знемагає сон — буде дощ» і т. ін.

Чимало прикмет виникло завдяки спостереженню за тваринами, птахами, комахами. Наприклад, бджоли перед негодою ховаються, бо вона часто несе їм загибель. Перед дощем крила комах зволожуються, стають важчими і комахи опускаються в нижчі шари повітря, де їх ловлять птахи і навіть, над поверхнею води,— риби. Через те були поширені такі прикмети:

«Ластів­ки літають низько — на дощ»;

«Риби вискакують з води і ловлять комах — на дощ, на негоду»;

«Якщо бджоли не вилітають з вуликів — слід чекати дощу»;  

«Перед негодою мурашки за­кривають більшість ходів у мурашни­ку» тощо. Відомо, що тварини викори­стовувалися як своєрідні метеорологіч­ні прилади. Подекуди в банках з во­дою тримали жаб і по їхній поведінці визначали погоду.

Спостерігаючи життя рослин, люди помітили, що окремі з них розкрива­ють своє листя або квіти в теплу по­году і закривають в холодну. Дуже поширеною є прикмета: «Квіти сильні­ше пахнуть перед дощем», і це цілком вірно. За цих умов рослини погано ви­паровують воду, яка нагромаджується у нектарнику; випаровуються лише па­хучі речовини.

Велика кількість народних прик­мет і завбачень базується на спостереженнях за фізичними явищами в атмо­сфері. Однією з найбільш популярних є прикмета: «Дим стовпом — на мороз, на гарну погоду». Справа в тому, що напередодні поганої погоди частки диму вкриваються шаром вологи і опу­скаються вниз — «дим стелеться». Пе­редвісником ясної сонячної погоди влітку є роса — ознака добових змін температури. Поширена така прикме­та: «Сильна  роса — до ясної погоди».

Є багато народних завбачень пого­ди, пов’язаних із виглядом Сонця, Мі­сяця і хмар. Особлива увага приділя­лась кольору Сонця і неба у часи ран­кової і вечірньої зорі, змінам форми Місяця згідно з його фазами. Бойки, наприклад, за фазами Місяця у грудні визначали погоду на всі пори року. Було помічено, що коли Сонце, Мі­сяць або зірки «бліді»,— буде дощ. Це пояснюється тим, що люди бачать їх крізь шар перистих хмар, які склада­ються з льодових кристалів. А перисті хмари часто приносять дощі. По на­родних завбаченнях райдужні кола на­вколо Місяця є ознакою збільшення хмарності та посилення вітру; небо в «баранцях» означає наближення до­щу, а темні важкі хмари — грози. 

Відомі прикмети і завбачення по­в’язані з тепловими явищами в атмо­сфері. Так, задуха є передвісником гро­зи або дощу, погане горіння дров у пе­чі віщує відлигу. Наукову основу ма­ють і такі прикмети:

«Дощу не буває, коли вітер вночі стихає»,

«Красний вітер — ясний день»,

«Багряна зоря — на дощ»,

«Зірки з вогнем граються — на хуртовину і дощ»,

«Похолодання під   час   дощу — припинення   негоди».

Advertisements

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

w

З’єднання з %s