Адоніс весняний

Зовнішній вигляд адоніса звичайного

Адоніс звичайний – багаторічна трав’яниста рослина з сімейства лютикових з товстим коротким кореневищем, густо засадженими шнуркоподібними буро-чорними коренями. Стебла слабко розгалужені, виcотою до 60 см, з бурими лусками в основі. Листя сидяче, пальчасто-роздільне, з вузькими лінійними частками. Квітки одиночні, великі (до 6 см в діаметрі), золотисто-жовті. Плоди адоніса звичайного – збірні сім’янки з зморшкуватих, опушених, з коротким гачкоподібним загнутим вниз носиком, горішків. Цвіте адоніс звичайний одночасно з появою листя до середини червня.

Місце проростання адоніса звичайного

Росте адоніс звичайний на лісових галявинах, відкритих схилах, окраїнах соснових борів, галявинах, степових луках, рідко – на кам’янистих схилах у степовій і лісостеповій зонах.

Поряд з адонісом весняним в медицині використовують адоніс сибірський (Adonis apennina). Зустрічається в тих же районах. Він відрізняється більшими двічі-і тричі перисто-розсіченими на вузькі лінійні часточки листкаамим.

Цілющі властивості адоніса звичайного

Фармацевтична промисловість випускає новогаленовий препарат адонізід, що представляє собою водний розчин глікозидів горицвіту, очищених від баластних речовин. Адоніс входить до складу мікстури Бехтерєва, протиастматичних мікстури, таблеток адоніс-бром і в ряд інших комплексних серцевих засобів.Трава адоніса містить серцеві глікозиди (основні з яких цимарин і адонітоксін), сапоніни, флавоноїди адоніверніт, спирт Адонія, фітостерини. У наукову медицину введений в кінці XIX ст. знаменитим російським клініцистом С. П. Боткіним і його учнем М. А. Бубновим. Завдяки наявності серцевих глікозидів адоніс весняний – один з найважливіших серцевих засобів.

Застосування

У народній медицині адоніс застосовують як серцевий, заспокійливий, сечогінний і болезаспокійливий засіб при серцевих та легеневих захворюваннях, водянці, хворобах шлунка, нервової системи, істерії, судорогах.

У зв’язку з розорюванням цілинних земель, невмілими заготовками і великою потребою у сировині природні запаси адоніса різко зменшилися. Для їх відновлення терміново необхідні спеціальні природоохоронні заходи: створення спеціальних заказників і заборона оранки ділянок компактних заростей.

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s